Jaki kask szczękowy wybrać? Polecamy najciekawsze kaski na rynku!
Kaski szczękowe na motocykl to jedno z najlepszych, najbardziej uniwersalnych i najwygodniejszych rozwiązań. Na rynku jest sporo rozwiązań, a szczękowce znajdziesz od miasta, po teren. Sprawdzamy, który kask będzie najlepszy dla Ciebie.

Z nieznanych przyczyn przyjęło się, że kaski szczękowe wybierane są najczęściej do motocyklowej turystyki. Wszyscy mamy przed oczami kierowcę obudowanego BMW R 1200 GS, który wraz z pasażerką mają identyczne stroje, w tym dwa kaski szczękowe z motocyklowym interkomem.
Jeśli zgłębić temat to w samym segmencie kasków szczękowych moglibyśmy wyróżnić kilka subkategorii, a rozwiązań jest naprawdę dużo – od typowo miejskich, przez turystyczne i turystyczno-sportowe, po kaski terenowe (tak, terenowe!).
W tym poradniku:
- Rodzaje kasków szczękowych
- Kaski szczękowe – nietypowe rozwiązania
- Dla kogo jest kask szczękowy?
- Czy kaski szczękowe są bezpieczne?
- Jak wybrać rozmiar kasku szczękowego?
- Obowiązkowe akcesoria
- Najlepszy kask szczękowy… nie istnieje
Rodzaje kasków szczękowych
Kaski szczękowe można podzielić na kilka podkategorii, ale my rozdzielimy je na dwie główne:
- Kaski ze zintegrowaną szczęką (nie odpina się).
- Kaski modułowe (szczęka odpina się).
Przykładowo, kask szczękowy NOLAN N90 będzie przedstawicielem najbardziej klasycznego rozwiązania kasków ze zintegrowaną szczęką – szczęka idzie do góry wraz z wizjerem. Ale już kask SHARK EVO GT posiada szczękę, którą można przełożyć na tył kasku i używać go jak standardowy kask otwarty. Nadal jednak szczęka jest zintegrowana.
Zupełnie innym rozwiązaniem będzie odpinana szczęka. Kaski szczękowe z odpinaną szczęką są z reguły lżejsze, ponieważ nie wykorzystują skomplikowanego mechanizmu otwierania. Minusem będzie fakt, że tego typu kaski motocyklowe mogą być mniej bezpieczne (wszystkie nowe kaski wyprodukowane po czerwcu 2022 spełniają normy ECE 22.06, o których niżej).
Kaski szczękowe – nietypowe rozwiązania
Wraz ze wzrostem popularności motocykli typu adventure, producenci kasków zaczęli przygotowywać hybrydowe rozwiązania. Jednym z nich będą kaski adventure, które posiadają offroadowy daszek, odsunięta szczękę i zintegrowany wizjer.
Krok dalej są terenowe kaski szczękowe. Świetnym przedstawicielem tej kategorii jest Nolan N70 2X, z daszkiem i odpinaną szczęką.
Innym ciekawym rozwiązaniem będzie szczękowy kask miejski – lekki Shark Evojet łączy wygodę z użytkowania kasku otwartego typu jet, bardzo duży wizjer zachodzący na szczękę i możliwość podniesienia szczęki.

Dla kogo jest kask szczękowy?
Dużo szybciej będzie powiedzieć, dla kogo nie są kaski szczękowe. Kaski szczękowe nie sprawdzą się przy regularnych wyjazdach na tor wyścigowy. Sportowe kaski integralne są lżejsze, bezpieczniejsze (z racji braku ruchomych elementów) oraz lepiej wentylowane. To samo tyczy się jazdy w terenie, gdzie potrzebujesz dedykowanego rozwiązania. A poza tym… dobra szczęka sprawdzi się wszędzie!Kask szczękowy sprawdzi się, jeśli:
- codziennie dojeżdżasz do pracy lub szkoły na motocyklu,
- podróżujesz motocyklem po Polsce lub zagraniczne,
- jeździsz często z pasażerem,
- zależy Ci na uniwersalnym rozwiązaniu.
Możliwość podniesienia szczęki i rozmowy na postoju, bez ściągania kasku, to ogromny plus. Możesz napić się szybko wody, przegryźć przekąskę, porozmawiać z pasażerem, czy po całym dniu podróży, dojeżdżając do nadmorskiego kurortu, podnieść szczękę i cieszyć się morską bryzą.

Kaski szczękowe sprawdzą się w każdych warunkach, poza wyczynowym sportem (czy to na szosie, czy w terenie).
Czy kaski szczękowe są bezpieczne?
Szybko odpowiadając na pytanie: TAK.
Markowe kaski szczękowe będą posiadać minimum normę ECE 22.05, która była obowiązująca dla kasków sprzedawanych na terenie Unii Europejskiej do połowy 2022 roku. Wszystkie kaski sprzedawane na naszym rynku posiadały taką homologację, a od 2022 roku muszą być homologowane nowym standardem ECE 22.06.
I tutaj spora różnica: kask szczękowy od połowy 2022 roku musi być homologowany z zamkniętą i otwartą szczęką. Do tej pory kaski były sprawdzane tylko z zamkniętą szczęką.
Jeśli kask posiada normę ECE 22.06, to znaczy, że sprawdzano także, jak zachowuje się podczas wypadków z otwartą szczęką.

Informacja na temat normy umieszczona jest w formie naklejki na skorupie i metki wewnątrz kasku, która zazwyczaj znajduje się na pasku zapięcia.
Jak wybrać rozmiar kasku szczękowego?
- Zmierz obwód głowy o nad uszami i ok. 2–3 cm nad brwiami, przy tym nie ściskaj miarki.
- Zaokrąglij wynik do wyższej liczby i sprawdź w tabeli rozmiarów kasków danego producenta. Wynik należy zaokrąglić do wyższej liczby.
Obowiązkowe akcesoria
Kaski szczękowe z reguły posiadają bogate wyposażenie, w tym wbudowane blendy przeciwsłoneczne czy nawet dedykowane systemy komunikacji – takie jak N Com dla kasków włoskiego Nolana, lub Sharktooth w kaskach Shark.
To właśnie interkom będzie najlepszym rozwiązaniem poprawiającym wygodę podróżowania w kasku szczękowym. Jeśli kask nie posiada dedykowanego systemu, warto zastanowić się nad interkomem od sprawdzonych producentów dostępnych w sklepie Inter Motors.

Najlepszy kask szczękowy… nie istnieje
Nie ma idealnego kasku szczękowego, tak jak i nie ma idealnego kasku motocyklowego. Na pewno masz swoje indywidualne preferencje i pod nie wybierz, który kask będzie Ci pasować najlepiej.
Pamiętaj, że w sklepie Inter Motors możesz sprawdzić, który kask z szerokiej oferty najbardziej Ci pasuje. Zły rozmiar, nie ten kolor, wolisz inny model – zawsze masz 60 dni na zwrot.
Motocyklowe kaski szczękowe – najczęściej zadawane pytania
Czy kaski szczękowe są bezpieczne?
Tak. Wszystkie kaski szczękowe renomowanych marek sprzedawane na terenie Unii Europejskiej posiadają minimum homologację ECE 22.05, a od połowy 2022 roku homologację ECE 22.06, która testuje kask szczękowy z zamkniętą i otwartą szczęką.
Jakie są rodzaje kasków szczękowych na motocykl?
Kaski szczękowe to duża kategoria, w której znajdziesz kaski ze zintegrowaną lub odpinaną szczęką. Dzieli się je także wedle sposobu użycia: turystyczne, adventure i miejsce. Wybór należy do Ciebie.
Czy są wady kasków szczękowych?
Kaski szczękowe z reguły są nieco cięższe od kasków integralnych. Nie nadają się także do wyczynowego sportu.
Pracuję w branży motocyklowej od 2006 roku, a jeżdżę na motocyklach jeszcze dłużej. Współpracowałem ze wszystkimi mediami motocyklowymi w Polsce, w przeszłości amatorsko ścigałem się w rajdach enduro. W swojej karierze przetestowałem ponad 200 motocykli i jeździłem na 3 kontynentach. Lubię ciężkie, bezsensowne sprzęty, jazdę w trudnych warunkach i wyzwania.