Jak się ubrać na moto latem i na co zwrócić uwagę?
Lato w pełni, więc i sezon motocyklowy w pełni. Polscy motocykliści w ostatnich latach nie mogą narzekać na długość sezonu i pogodę. Powiem więcej — coraz częściej pojawia się temat, jak ubrać się na motocykl w lecie. Temperatury przecież regularnie przekraczają 30 stopni Celsjusza, co jest odczuwalne zwłaszcza w mieście.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak bezpiecznie jeździć na moto w lecie? DWIE proste zasady
- Lekka odzież motocyklowa na lato. Co wybrać?
- Idzie burza, co robić?
- Motocyklowe ubrania na lato. Największe grzechy motocyklistów
- Odzież motocyklowa na upały. Lekko i przewiewnie
- Najczęściej zadawane pytania
Wybór wygodnej, oddychającej odzieży motocyklowej do jazdy w lecie jest ogromny. Lekkie, tekstylne kurtki motocyklowe, alternatywnie wyglądające bluzy motocyklowe, odzież meshowa czy coraz popularniejsze koszule. Wszystko to sprawia, że przy temperaturach przekraczających 30 stopni Celsjusza nie musisz rezygnować z bezpieczeństwa.
Zresztą, przegląd odzieży motocyklowej do jazdy w lecie (na przykładzie koszul i bluz) zupełnie niedawno robiliśmy na YouTube Inter Motors:
Zanim jednak przejdziemy do tematu samej odzieży, warto zastanowić się nad ukrytymi, negatywnymi aspektami jazdy motocyklem w wysokich temperaturach:
- Tendencja motocyklistów to rezygnowania z elementów stroju motocyklowego z powodu wysokiej temperatury.
- Oślepiające słońce bywa zaskakująco częstym powodem wypadków.
- Odwodnienie bardzo mocno obniża koncentrację. Nie przesadzam, odwodnić możesz się szybciej, niż Ci się wydaje.
- Pojawiające się znienacka przelotne, agresywne burze.
Jak bezpiecznie jeździć na moto w lecie? DWIE proste zasady
Miałem okazję jeździć dosłownie w każdych warunkach pogodowych na motocyklu. Na lato mam dwie proste zasady, które pozwalają mi zachować odpowiednie proporcje pomiędzy bezpieczeństwem a komfortem.
Zasada #1 do jazdy w lecie: Woda, woda, woda!
Zdaję sobie sprawę, że jest to artykuł dotyczący ubioru na motocykl, ale moja złota zasada do jazdy motocyklem w lecie jest bardzo prosta:
- Piję bardzo dużo wody!
Przed wskoczeniem na motocykl, od samego rana, popijam niegazowaną wodę, a w trakcie jazdy często robię sobie przerwy na stacjach benzynowych i zamiast kawy kupuję wodę.
MOJE RADYKALNE ROZWIĄZANIEPrzeniosłem swoje doświadczenia z offroadu i na szosie często korzystam też z camel baga, żeby popijać wodę w trakcie jazdy. |
Przez kilka lat prowadziłem wycieczki motocyklowe, szosowe i terenowe. Bardzo często podczas przerw jako jedyny byłem najmniej wymęczony właśnie z tego powodu, że przez cały czas uzupełniałem płyny.
Zasada #2 na lato: Częste przerwy!
Ty, Twój motocykl, Twój pasażer – potrzebujecie regularnych przerw. Regularne przerwy przy wysokich temperaturach dają okazję do realizowania Zasady #1. Odpoczynek podniesie Twoją koncentrację, pozwoli uzupełnić płyny i najzwyczajniej odpocząć.
Podczas przerw:
- Chowaj się w cieniu. Zawodnicy sportów motorowych zawsze szukają cienia, warto ich naśladować.
- Chowaj… motocykl w cieniu. Nie jest to niezbędne, ale jeśli masz możliwość schować motocykl przed palącym słońcem, zrób to.
- Kask też schowaj w cieniu, poważnie.
- Rozbierz się z odzieży moto, pij wodę (tak, wiem, brzmię jak starsza pani), złap oddech.
Lekka odzież motocyklowa na lato. Co wybrać?
Oczywiście, na rynku znajdziesz dużo ciekawej odzieży motocyklowej do jazdy w lecie. Przede wszystkim szukałbym:
- Lekkiej odzieży tekstylnej (raczej unikałbym skóry).
- Materiałów typu mesh LUB rozbudowanej wentylacji.
- Możliwości wypięcia membrany.
- W kaskach: blendy przeciwsłonecznej lub możliwości dokupienia przyciemnianej szyby do kasku.
Mój ulubiony zestaw na lato to:
- Szczękowy kask motocyklowy z blendą. Blenda chroni przed ostrym słońcem, a gdy robi się naprawdę gorąco – szczękę można podnieść.
- Lekka, tekstylna i meshowa kurtka z wypinaną membraną. Membranę wożę w bagażu. Staram się unikać pełnych plecaków, które blokują kanały wentylacyjne kurtek (mała torba mocowana na miejscu pasażera pozwoli zabrać wodę, niezbędne narzędzia i membranę). Przykład lekkiej kurtki: IXON FRESH
- Mały camelbak. To moje preferencje, raczej bardzo niepopularne. Camelbak sprawdzi się też, chociażby na rowerze.
- Krótkie, materiałowe rękawice. Czasami używam także rękawic offroadowych z ochraniaczami, ale są one mniej bezpieczne na szosie. (Lekkie, letnie rękawice szosowe na lato: ALPINESTARS SMX-1 AIR V2)
- Jeansy motocyklowe. Jestem dużym fanem jeansów motocyklowych, nie tylko do jazdy po mieście. Fakt – jeansy niekoniecznie będą równie przewiewne co turystyczne spodnie motocyklowe z rozbudowaną wentylacją (na przykład: ADRENALINE MESHTEC 2.0), ale wyglądają cool i są bardzo wygodne.
- Krótkie buty sportowe (na przykład: IXON BULL 2 WP). Sportowe, krótkie buty motocyklowe lub trampki motocyklowe idealnie spisują się przy wysokich temperaturach.
PAMIĘTAJNie musisz być moto-purystą i ubierać pełen, skórzany kombinezon przed przestawieniem motocykla na parkingu. Bezpiecznie może być także w lekkiej bluzie motocyklowej. |
Idzie burza, co robić?
Przede wszystkim, jeśli na horyzoncie podczas motocyklowej przejażdżki jest burza – szukaj miejsca, gdzie możesz bezpiecznie się schować. Wiatr łamiący gałęzie, ulewny deszcz i ograniczona widoczność to nie warunki do jazdy na motocyklu.
Jeśli burza zmieni się w deszcz i chcesz kontynuować jazdę, masz trzy opcje:
- Założyć kombinezon przeciwdeszczowy, jeśli taki posiadasz.
- Plus: kombinezony naprawdę nie przemakają i najczęściej mają odblaskowe kolory poprawiające bezpieczeństwo.
- Minus: w lecie szybko w kombinezonie zrobi się sauna, zwłaszcza jak założysz go na lekko mokrą odzież motocyklową.
- Założyć membranę (możesz mieć ją już założoną lub zintegrowaną) i jechać dalej.
- Plus: membrana oddycha, więc jak tylko przestaje padać, wilgoć z Twojego ciała będzie odparowywać.
- Minus: nawet membrana przy określonych warunkach zaczyna przepuszczać wodę. Do tego takie miejsca jak zamki, otwory wentylacyjne czy łączenia materiału są narażone na przemakanie.
- Jechać nie patrząc na nic. Każdy motocyklista chociaż raz przemókł „do majtek”. Jeśli nie wpływa to na Twoje bezpieczeństwo, odzież zawsze można wysuszyć, a w domu wziąć ciepłą kąpiel.
Motocyklowe ubrania na lato. Największe grzechy motocyklistów
Grzechy motocyklistów, jeśli chodzi o ubiór, ale też zachowanie. Moim zdaniem największe z nich to:
Zdejmowanie rękawiczek motocyklowych
Motocykliście często w gorące dnie zdejmują rękawiczki motocyklowe (pocą im się dłonie, chcą się ochłodzić). Problem w tym, że dłonie bardzo często są pierwszym punktem kontaktu z podłożem podczas upadku – zwłaszcza przy niższej prędkości.
Rozpinanie kurtek
Rozpięta, czasem bardzo głęboko, kurtka motocyklowa podczas jazdy to dobry sposób na wentylację i… poważne problemy przy ewentualnej wywrotce. Lepiej się zatrzymać i odetchnąć lub poszukać kurtki z porządnym systemem wentylacji.
Zapominanie o przerwach
Obniżona koncentracja wynikająca ze zmęczenia objawia się fiksacją wzroku, nierówną jazdą i opóźnionymi reakcjami. Czyli wszystkim tym, czego chcemy unikać jako motocykliści. Warto odpoczywać (i pić wodę!).
”Jest ciepło, jest przyczepnie!”
Duży mitem jest zaufanie w przyczepność, kiedy jest ciepło. Drogowe opony motocyklowe są zaprojektowane w taki sposób, żeby pracować w bardzo szerokim zakresie temperatur – bez względu na rodzaj ogumienia. Problem w tym, że przy skrajnie wysokich temperaturach (tak samo, jak przy skrajnie niskich) opony będą miały niższą przyczepność, niż przy „standardowych temperaturach”. Dotyczy to nawet wyczynowego ogumienia.
To, że jest superciepło, nie oznacza, że jest superprzyczepnie.
Obniżanie ciśnienia w oponach
Kolejny temat oponiarski – samodzielne ustawianie niższego ciśnienia w oponach, gdy jest gorąco. Poprawne ustawienie ciśnienia powinno być robione na podstawie dane dostarczone przez producenta opony. Spuszczanie ciśnienia na stacji benzynowej „na czuja” może być bardzo niebezpieczne i wpływać negatywnie na przyczepność i trwałość opony.
Odzież motocyklowa na upały. Lekko i przewiewnie
Nie musisz rezygnować z bezpieczeństwa, kiedy robi się bardzo gorąco. Warto pamiętać o tym, że bezpieczeństwo to także odpoczynek, uzupełnianie płynów i rozwaga.
W kwestii samej odzieży, w sklepie internetowym Inter Motors znajdziesz bogaty asortyment odzieży motocyklowej do jazdy w lecie. Szukałbym odzieży meshowej, bluz i koszul motocyklowych. Lekka, przewiewna i wygodna – taka powinna być odzież motocyklowa na upały.
Najczęściej zadawane pytania
Jak się ubrać na motocykl latem?
Wygodnie i bezpiecznie. Poszukaj przewiewnej odzieży motocyklowej z dobrej jakości ochraniaczami. Nie rezygnuj z butów ani rękawic. Dobrze, żeby kask motocyklowy miał blendę lub przyciemnianą szybę.
Czy latem można jeździć bez kurtki motocyklowej?
Wszystko „można”, tylko czy warto? Obecnie na rynku znajdziesz bardzo dużo ciekawej, lekkiej odzieży motocyklowej. Jeśli Twój wybór to rozbudowana kurtka turystyczna, w której Ci gorąco, lub jazda bez kurtki – najlepiej uzupełnić swoją szafę o koszulę na moto albo bluzę.
Czy gdy jest gorąco opony lepiej „kleją”?
To skomplikowany temat – na przyczepność ogumienia składa się wiele czynników. Bardzo wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na przyczepność, więc nie warto ślepo ufać oponom.