Ile są ważne testy na prawo jazdy? Egzamin teoretyczny na kategorię A i B
Z roku na rok zmniejsza się zainteresowanie zdobyciem uprawnień na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Wpływ na to ma wiele czynników – zarówno rosnący poziom niezdawalności, jak i oczywiście pandemia koronawirusa czy sytuacja finansowa zainteresowanych. Jednym z ważniejszych pytań, na jakie kursanci poszukują odpowiedzi jest, ile ważny jest egzamin teoretyczny? Szczegóły i odpowiedź umieszczamy poniżej.

Zdanie egzaminu na prawo jazdy to dla wielu osób pierwszy krok na drodze do samodzielności. W całym procesie uzyskiwania uprawnień kluczowe znaczenie ma egzamin teoretyczny, który stanowi fundament wiedzy o przepisach drogowych i zasadach bezpiecznej jazdy. W artykule przyjrzymy się temu, jak długo wynik egzaminu teoretycznego pozostaje ważny, co zmieniło się w przepisach na przestrzeni lat oraz jakie inne istotne aspekty warto mieć na uwadze, przystępując do egzaminów na prawo jazdy.
Z naszego artykułu dowiesz się:
- Ile jest ważny egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
- Ile razy można zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy?
- Ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Ile jest ważny egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Przed przystąpieniem do egzaminu praktycznego każdy kursant musi przystąpić do egzaminu teoretycznego i uzyskać wynik pozytywny. Jest to egzamin obowiązkowy dla wszystkich kursantów, pragnących uzyskać jakiekolwiek uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Obecnie o tym, jak długo jest ważny egzamin teoretyczny na prawo jazdy, wpływ ma termin, w którym się odbył. Warto również wspomnieć, że kursanci, którzy uczęszczali na kurs prawa jazdy przed 1 lipca 1998 roku, po jego zakończeniu mieli 10 lat na zdobycie uprawnień, tj. przystąpienie do testu teoretycznego i egzaminu praktycznego.
Jeśli chodzi o egzamin teoretyczny na prawo jazdy, to największe zainteresowanie odnośnie terminu jego ważności jest wśród osób, które kilkukrotnie ukończyły egzamin praktyczny z wynikiem negatywnym.
Odpowiadając na pytanie – osoby, które zdały egzamin teoretyczny z prawa jazdy, mogą przystępować do egzaminów praktycznych dowolną liczbę razy, w dowolnym czasie, gdyż jego wynik jest ważny bezterminowo. Zmianę tą wprowadzono w sierpniu 2014 roku – wcześniej egzamin teoretyczny na prawo jazdy był ważny jedynie przez 6 miesięcy od uzyskania wyniku pozytywnego.
W związku z długim oczekiwaniem na termin egzaminu praktycznego, wielu kursantów musiało ponownie przystępować do egzaminu teoretycznego. To z kolei wymagało poniesienia dodatkowych kosztów, stąd też postanowiono zmienić przepisy na korzyść kursantów.
Ile razy można zdawać egzamin praktyczny na prawo jazdy?
Praktyczny egzamin na prawo jazdy można zdawać dowolną ilość razu – oczywiście należy zrobić wszystko, by uniknąć sytuacji kilkunastokrotnego brania udziału w egzaminie praktycznym. W tym aspekcie również zmieniły się przepisy na rzecz kursantów. Wcześniej osoby, które chciały uzyskać uprawnienia do kierowania pojazdami, w przypadku trzykrotnego niezdania egzaminu, były kierowane na obowiązkowe do odbycia doszkalania.
PAMIĘTAJObecnie, tak jak w przypadku egzaminów teoretycznych nie obowiązują żadne ograniczenia ani limity w zakresie możliwych prób podejść do egzaminów. |
Ile trwa egzamin teoretyczny na prawo jazdy?
Egzamin teoretyczny na prawo jazdy jest organizowany w sali komputerowej. Każda osoba przystępująca do egzaminu ma własne stanowisku komputerowe. Odpowiedź na pytania odbywa się w specjalnie do tego przygotowanym programie, który jest prosty w obsłudze i wyjątkowo intuicyjny. Sam egzamin ma formę testu i składa się z 32 pytań, z czego 20 dotyczy wiedzy podstawowej, a 12 wiedzy specjalistycznej dotyczącej ściśle kategorii prawa jazdy, o które ubiega się kandydat. Zdający ma 25 minut na udzielenie wszystkich odpowiedzi. Warto zaznaczyć, że maksymalnie może uzyskać 74 punkty, a do otrzymania pozytywnego wyniku potrzebuje 68 punktów. Warto pamiętać, że formuła egzaminu nie pozwala cofać się do poprzednich pytań, stąd też warto spokojnie i dokładnie przemyśleć odpowiedzi, zwłaszcza że możliwy margines błędu nie jest zbyt duży. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku kursant może zrobić sobie już pierwszy mały prezent i zainwestować w ubranie motocyklowe.
